ul. Promyk 4,
60-393 Poznań

+48 61 861 81 76
sekretariat@sp91.pl

Odsłony: 1350

 

 

Zarządzanie edukacją na poziomie lokalnym

 

wizyta studyjna w Polsce

 

Grupa z obwodu żytomierskiego – Województwo Wielkopolskie

 

W dniach 22-28 października w województwie wielkopolskim przebywała grupa 14 osób z obwodu żytomierskiego na Ukrainie. Wśród odwiedzających nasz region byli przedstawiciele Kuratorium Oświaty i prorektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w obwodzie żytomierskim, dyrektorzy szkół oraz reprezentanci samorządów – przede wszystkim kierownicy wydziałów oświaty.

 

Na Ukranie od dwóch lat trwa bardzo intensywny proces wprowadzania reform decentralizacyjnych, czyli tworzenia samorządów i przyjmowania przez nie zarządzania zadaniami, które mają służyć mieszkańcom gmin – miast i wsi. Wśród tych nowych wyzwań jest także prowadzenie szkół i innych placówek oświatowych. Celem pobytu naszych Gości była właśnie możliwość zdobycia wiedzy i wymiana doświadczeń w tym zakresie.

 

Podczas niespełna tygodniowego, ale bardzo intensywnego, pobytu w Polsce ukraińska delegacja odwiedziła Kuratorium Oświaty i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Gminę Strzałkowo (powiat słupecki), Gniezno oraz Miasto i Gminę Czerniejewo, Miasto i Gminę Murowana Goślina, a w Poznaniu Szkołę Podstawową nr 91 oraz na zakończenie wizyty Bramę Poznania. Była okazja do rozmów z osobami zarządzającymi oświatą w gminach oraz wizyt w szkołach i przedszkolach i innych placówkach edukacyjnych.

 

Wizyta odbyła się w ramach programu U-Lead finansowanego prze Unię Europejską i kraje członkowskie Danię, Estonię, Niemcy, Polskę i Szwecję, którego celem jest wsparcie rządu Ukrainy we wdrażaniu reformy decentralizacyjnej. Program realizowany jest przez cztery lata 2016-2020.

 

Organizatorem pobytu w Polsce była Fundacja Solidarności Międzynarodowej, która jest fundacją Skarbu Państwa, nadzorowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Fundacja wspiera demokrację, w tym demokrację lokalną, w krajach przechodzących transformację systemową okazując pomoc w prodemokratycznych przemianach społeczeństwom, a także wspierając przestrzeganie praw człowieka na świecie. Działania Fundacji realizowane są ze środków polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP, jak również przy wsparciu Unii Europejskiej, USAID, rządu Kanady oraz innych donorów. Głównym obszarem działalności Fundacji są kraje Partnerstwa Wschodniego, zwłaszcza Ukraina, Białoruś i Mołdawia, a także państwa Azji Centralnej oraz Tunezja. Fundacja pełni również rolę polskiego punktu kontaktowego dla misji obserwacji wyborów w ramach OSCE/ODIHR.

Więcej zdjęć w >>>GALERII<<<

 

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
Kategoria: