22 marca Światowy Dzień Wody

W ubiegłym tygodniu w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Wody.  Podczas lekcji wychowawczych w poniedziałek i wtorek odbyły się rozmowy z klasami na temat znaczenia wody  w przyrodzie oraz dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Uczniowie poznali obieg wody w przyrodzie, ilości wody zdatnej do spożycia na naszej planecie oraz miejsca na świecie, gdzie tej wody brakuje. Dowiedzieli się również, ile wody zużywa się do produkcji rzeczy codziennego użytku, jak chleba, dżinsów czy komputera. Uczniowie zaproponowali różne sposoby na oszczędzanie wody  w gospodarstwach domowych.

W trakcie zajęć klasy poznały najbardziej zanieczyszczone rzeki na świecie i przyczyny ich zanieczyszczeń. Stan tych rzek zrobił na nich ogromne wrażenie. Na koniec rozwiązywali zadania interaktywne w Word Wallu dotyczące tematyki zagrożeń wody.

Każda klasa  dowiedziała się ile korzyści niesie ze sobą picie wody. Uczniowie przynieśli na lekcję wodę, którą dokładnie obejrzeli i zapoznali się z jej składem, po czym oczywiście wypili.

Klasy 4-5 wzięły udział w konkursie plastycznym pt. Sposoby na oszczędzanie wody”, klasy 6-8 w konkursie na mema o tym samym tytule.

W klasach 4-5 I miejsce zajęły: Hania Sobkowiak i Emilia Soboczyńska z kl. IVC                 

W kategorii mema zwyciężyła Martyna Kuryś z kl. VIB

 

Gratulujemy wygranym!

W klasach 1-3 oraz w świetlicy szkolnej również się działo. Dzieci zapoznały się z filmem na temat znaczenia wody w przyrodzie, zaproponowały sposoby oszczędzania wody na co dzień. A następnie nauczyły się piosenki o wodzie, kolorowały rysunki ze zwierzętami wodnymi. W wybranych klasach  wykonały akwarium w formie plakatu lub w słoiku.  Wszystkie prace zostały wyeksponowane na wystawach klasowych.

 

  

Klasy czwarte wzięły udział w Konkursie organizowanym przez Firmę Aquanet w Poznaniu pt. Historia kropli wody, w którym zapoznały się z filmem na temat deszczówki i retencji wody w przyrodzie, wykonały kartę pracy oraz otrzymały komiks na temat wody i jej oszczędzania, w którym  należało dokończyć przedstawioną historię. Najlepsze prace zostaną odesłane do Aquanetu do 12 maja.